Özgün bir kültürün unutulmaz öğelerinden biri olan Afgan halılar, genellikle el işçiliği ile dokunan ve yün bir dokuya sahip olan halı modelleridir. Saçaklar ile tamamlanan Afgan halıları, otantik bir dekorasyonun olmazsa olmaz parçaları arasındadır. Geçmiş Türkmen kültürlerinin günümüze kadar taşınmasında büyük bir role sahip olan bu halılar, eski yaşamları ve kültürleri sembolize eder.

AFGAN HALILARIN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Geleneksel halı kategorisine giren Afgan halıları, Afgan Türkmenleri tarafından el ile dokunan halı çeşitleridir. Afgan halısı, dokunduğu yöreye göre fiyat ve kalitesi ile farklılık gösterir. Geleneksel Türk öğelerini barındıran bu halılar, tasarımında hayat ağacı, hayvan figürleri gibi yaşamsal öğeler barındırır.

Afgan halılarda en çok kullanılan renklerden biri koyu kırmızıdır. Yörelerin kendi motiflerinden oluşan bu halılarda, geometrik desenlere yer verilir. Beşgöl deseni en çok kullanılan desenlerden biridir. Madalyon motifleri de sık sık kullanılır. İsimlerini dokundukları bölgelerden alırlar. İran yöresine ait olan sumak kilimlerinde hayvan motifleri öne çıkar. Bu motiflerin anlamı da Nuh’un gemisi efsanesini sunar. Afgan kilim modelleri, tamamen kök boyalarla yapılır. Halı dokumasında kullanılan kök boyalar, yoğun ve zengin renk pigmentleriyle göz doldurur.

BERCESTE HALI MODELLERİ

Sumak tekniğiyle yapılan Afgan kilimleri, doku olarak saf yün kullanılarak yapılır. Kilim, halı, sumak dokuma çeşitleri bir arada kullanılır. Sumak, kilimlerinde yüzyıllar önce bulunan bir tekniktir. Sıcak yörelerde yerde veya damda yatıldığı için akreplerin girmesinin engellenmesi için kilimlerin altına ipler bırakılmıştır. Bu sayede istenmeyen akrep, böcek gibi hayvanlar rahatsız edemez. Geçmişte bir ihtiyaç üzerine dokunan Afgan halıları, günümüzde dekorasyon ve şık görünüm amaçlı tercih edilir.

AFGAN HALISI FİYATLARI

Afgan halıları fiyatları geniş bir fiyat aralığı ile kullanıcılarına sunulur. Fiyatları motif, boyut, dokuma, malzeme ve halının yaşına göre değişkenlik gösterir. Dekorasyonun otantik parçası niteliği taşıyan Afgan halılar, geçmiş kültürlerin günümüzde de yaşamasına olanak sağlar. Siz de dekorasyonunuza bütünlük katmak için Afgan halı modelleri için Naar Halı’yı inceleyebilir, siparişinizi oluşturabilirsiniz.