Ne kadar çabuk müdahale ederseniz, lekenin kalıcı olma ihtimalini o kadar azaltmış olursunuz. İdeal çözüm, dökülenleri bir havlu kağıt yardımıyla temizlemektir. Ancak bu yeterli değildir. Halıyı kenarlardan ortaya doğru temizleme tekniğini kullanmalısınız.

Hiçbir zaman çok ıslak bir sünger kullanmamalısınız. Bu şekilde lekenin büyümesine ve halıya daha çok işlemesine sebep olabilirsiniz. Herhangi bir leke çıkarıcı kullanacaksanız, halının tamamı için kullanmadan önce, ürünü halının görünmeyen bir kısmına uygulayarak halının zarar görmeyeceğinden emin olmalısınız.

HALIDAKİ KIRMIZI ŞARAP LEKELERİNİN TEMİZLİĞİ

Bu hepimizin başına gelmiştir. Aileniz veya arkadaşlarınız için bir yemek organize edersiniz, bir anda en sevdiğiniz halının üzerine şarap dökülür. Paniğe kapılmayın ve olabilecek en hızlı şekilde müdahale edin.

Şarap dökülen yere maden suyu dökün. Daha sonra temizleme köpüğünü lekenin üzerine yayarak bir süre bekletin. Böylece hem halınızı hem de geceyi kurtarabilirsiniz.

HALIDAKİ KAHVE VEYA ÇAY LEKELERİNİN TEMİZLİĞİ

Sabahların zor geçtiğini biliyoruz, hele ki tam uyanamamışken bir de halının üzerine çay ya da kahve dökmek tam bir kabustur. Sakin olun ve deterjan-beyaz sirke karışımı ile lekeyi hafifçe ovalayın. Bir süre bekleyin ve sonucu gözlemleyin. Kısa sürede lekeden eser kalmayacak.

HALIYA YAPIŞMIŞ SAKIZI ÇIKARMAK

Çocuklar veya unutkanlık. Herkesin başına gelebilir. Yaz aylarında sakızın daha da yumuşayabileceğini düşünebiliriz. Endişelenmeyin ve sakızı halıdan kazımaya çalışmayın.

İlk olarak bir buz yardımıyla sakızın sertleşmesini sağlayın. Sakız ne kadar sert olursa halıdan çıkarması o kadar kolay olur. Aynı durumun tekrar yaşanmaması için tedbirli olmalısınız.