MATERYALİNE GÖRE HALI TEMİZLİĞİ

YÜN HALILARIN TEMİZLİĞİ

Yün halıları ilk olarak silkelemek ve daha sonra da elektrikli süpürge ile süpürmek gerekir. Daha sonra temiz bir bez alın ve doğal sabunlu suyla ıslatın. Bez ile halıyı güzelce temizleyin ve kurumasını bekleyin. Temizlendikten sonra halınız yepyeni görünecek ve evinin bir parçası olmaya devam edecek.

PAMUKLU HALILARIN YIKANMASI

Bu tür halılar farklı tür bir bakıma ihtiyaç duyar, ideal yöntem elektrikli süpürge ile temizlemektir. Ancak pamuklu halıları temizlemenin kendine has bir yöntemi vardır. İlk olarak ortadan kenarlara daha sonra kenarlardan ortaya doğru süpürmelisiniz.

Halının her iki yüzünü de süpürün. Daha sonra bir bezi beyaz sirke ile ıslatın ve bu bez yardımıyla halıyı ovalayın. Daha iyi bir temizlik için aynı işlemi ılık su ile tekrarlayın. Ve halınız artık tertemiz.

SENTETİK HALILARIN TEMİZLİĞİ

Sentetik ipliklerden yapılma halıların temizliğinin sırrı, halıyı düzenli olarak süpürmek ve kuru bir süngerle temizlemektir. Bu tür iplikler daha fazla statik üretir ve dolayısıyla daha fazla saç ve iplik çekerler. Bu sebeple temizliğinin düzenli olarak yapılması temizleme işlemini oldukça kolaylaştıracaktır.

DOĞAL İPLİKLİ HALILARIN TEMİZLİĞİ

Sisal, jüt halı ve kilimleri temizlenme yöntemi, tuzlu suyla ıslatılmış bir bez ile temizlemektir. Bezle halının yüzeyini hafifçe ovalayın, ve gölgede kurumasını bekleyin. Halınız artık tertemiz.

BAMBU HALILARIN TEMİZLİĞİ

Bu tür halılar yavaş yavaş tekrar popüler hale gelmeye başladı. Henüz çok büyük bir kesim tarafından kullanılmasa da bu tür halıların temizliğinin nasıl olması gerektiğini bilmelisiniz. Bambu halılar, silkelenmemeli, sadece elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Leke çıkarmak için ise sadece su ve doğal sabun ile hafifçe ovalanmalıdır.