Halı sektörüne yıllarını vermiş bir uzman olan Mehmet Yaktıyol, kariyerine Naar Halı’da devam ediyor. Klasik ve vintage halılar üzerine yaptığımız sohbette Mehmet Bey, halıların tarihi ve özellikleri ile ilgili bilgilerini bizimle paylaştı.

HALININ DEKORASYONDAKİ YERİ NEDİR?

Halı, evin dekoru bittikten sonra konulan bir objedir. Evin makyajı niteliği taşır. Doğru halı seçimleriyle ev renklendirilir. Halı seçimleri, yaşayan kişinin karakterini, yaşam tarzını, sanatsal yönünü ortaya çıkarır. Evin dekorasyonunun tamamlayıcı parçasıdır.

ESKİTME HALILAR GÜNÜMÜZE NASIL UYARLANIR? HALI BOYAMA SÜREÇLERİ NASIL İŞLER?

Vintage halılar, eskiden kullanılmış halılardır. Isparta, Bünyan, Demirce halılarının günümüze modernize edilmiş halidir. Halılar atölyelerde toplandığında önce toz dolabına girer. Tıraşlanır ve yıkama işlemine sokulur. Yıkama işleminden sağlam çıkan halılar vintage olarak kullanılır, parçalanan halılar da patchwork halılarda kullanılır. Vintage halılar boyanan ve natürel halılar olarak ikiye ayrılır. Halının bakımları yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale getirilir. 

Patchwork halıları fragman olarak adlandırıyorum.  Her yörenin bir halı parçası alınarak oluşturulan patchwork halılar el dikimiyle birleştirilerek tek bir halı haline getirilir. İstenen ölçü ve birimler şeklinde oluşturulabilir. Halının orjinal halinden daha uygun fiyatlıdır. O kadar işlem görmüş olmasına rağmen ilk günkü görkemini korur.